Bu durum genellikle peteklerin her tarafının aynı sıcaklıkta olmaması şeklinde ortaya çıkan bir sorundur. Peteklerde üst bölümlerde belli noktalara kadar ısınmış iken alt bölümlerde ısınmayan hatta hiç su gitmeyen kesimler olabilmektedir.

Bu soruna neden olabilecek durumlar ise şunlardır;

Petek içlerinde dolaşan su kirli olabilir. Kirli su ısının iletilmesini engellemektedir. O nedenle tesisat içindeki suyun temiz olması gerekmektedir.  Böyle bir durumun yan etkilerinden biriside filtre kirlenmesidir. Tesisat içindeki suyun kombiye gitmesini engellemek için kombi girişinde bulunan filtre kirlenmiştir. Filtre kirli ve de tıkalı olabilir. Filtrenin yerineden sökülüp temizlenmesi gerekmektedir.

Peteklerde ısınma eşitsizliği durumu ısınma sisteminin ilk yakış anında oluşmuşsa kalorifer tesisatı yanlış düşenmiş olabilir. Ama kullanılmış ısıtma sisteminde böyle bir durum varsa diğer sorunları da gözden geçirmek gerekir.

Kombilerin çalışma sistemine göre en yakın petekte ısı daha yüksek olmaktadır. Önce en yakın petek ısınacak sonra su diğer peteklere gidecek şekilde sistem kurulmuştur. O nedenle kombiye yakın peteklerin vanalarının kısık olması diğer peteklere sıcak suyun daha çok gitmesini sağlayacaktır. O nedenle yakın peteklerin sıcak su giriş vanalarını kısmamız mekân genel ısının daha çabuk yükselmesini sağlayacaktır.

Kombide bulunan sıcak su soğuk su ayrıştırıcısı arızalı olabilir. Böyle bir durum meydana geldiği zamanlarda diğer çözümler uygulandığı halde sorun hale devam ediyorsa kombi servisini çağırmak gerekecektir. Kombi servisi elamanları kombi içindeki arızayı tespit ederek parça değişimini ya da tamiratını gerçekleştireceklerdir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir