Gün geçtikçe yakıtlardan en yüksek verim almak yeni teknolojileri kullanan ürünler geliştiriliyor. Kombi alanında son yapılan ürün tipi ise yoğuşmalı kombilerdir.

Yoğuşmalı kombiler hermetik kombi tipinde çalışan kombilerdir. Yani baca sistemine gerek duyulmayan yanma odasında gazı yakan ve çıkan atık maddeyi (dumanı) dışarı kısa bacası ile atan kombi tipleridir.

Normal kombiler olsun yoğuşmalı kombiler olsun her ikisi de kullandığı gazı yakarak suyu gerektiği şekilde ısıtarak sisteme verirler. Suyu ısıtırken gazı en fazla verim ile kullanmak gaye olduğu için yoğuşmalı kombi sistemi geliştirilmiş.

Normal kombi ve yoğuşmalı kombi nasıl çalışmaktadır.

Yanan gaz kazandaki suyu ısıtır. Yanan gazın dumanı ile kazan dışında oluşan su buharı bacadan atılır. Böyle olduğu için duman ile birlikte ısınan su buharı da atılıyor. Yoğuşmalı kombilerin farklı ise oluşan bu su buharının enerjisini(ısı) kullanmak. Böyle olunca dışarı atılmayan su buharı kazanda ısısı alınır. Soğuk olarak duman ile birlikte dışarı atılır.

Yoğuşmalı kombilerde yanlış bilinen bir şey var oda gazı iki defa yaktığına dair oluşan kanı. Bu yanlış bir kanıdır. Her iki kombide de yakılan gaz miktarı aynıdır. Lakin yoğuşmalı kombide ısınan su buharı dışarı atılmadan önce ısısı kazan suyunu ısıtmak için kullanılır.

Yoğuşma terimi gazın değil de oluşan su buharının yoğuşturulması olarak anlaşılmalıdır.

Normal kombide verim %80 ve %92 arasında değişirken yoğuşmalı kombilerde bu verim  %100 den aşarak %105 lere kadar çıkabilmektedir.

Kombinin verimli çalışma yapabilmesi için periyodik bakımlarının ve tamiratlarının uzman kombi servisi elamanları tarafından yapılması elzem bir durumdur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir